MODIVO DIENOS -20%! Gaukite nuolaidą atrinktiems TOP prekių ženklų produktams TIKRINTI >>>

IEŠKOTI

Tvarios medžiagos madoje – išsamus draugiškų gamtai audinių ir drabužių vadovas

4 min.

Tvari mada – tai terminas, kuris dažnai yra vartojamas kalbant apie aplinkosaugą. Vis daugiau žmonių atkreipia dėmesį ne tik į teisingą atliekų rūšiavimą, vandens taupymą ar produktų be plastikinių pakuočių pirkimą, bet ir į drabužių sudėtį bei sertifikatus ant drabužių etikečių. Domitės, kokios medžiagos iš tiesų yra tvarios ir ar verta pirkti eco-friendly drabužius?

Linas, viskozė, medvilnė, o gal kašmyras? Dvejojate, kurios medžiagos yra draugiškos aplinkai? Skaitykite toliau!

modivo days 2024

Tvari mada – tai tendencija, kuri vyrauja ne tik mados milžinių, tokių kaip Stella McCartney, bet ir mažmeninės prekybos tinklų kolekcijose. Dideli drabužių gamintojai, atsakingi už greitosios mados reiškinį (ang. fast fashion), vis daugiau dėmesio skiria medžiagų gamybos būdui ir jų kilmei. Ekologiški audiniai kuriami tausojant aplinką, saikingai naudojant chemines medžiagas ir dažiklius, ribojant vandens ir energijos išteklių naudojimą, mažinant paliekamų atliekų kiekį ir anglies dvideginio pėdsaką bei perdirbant turimą tekstilę. Draugiški aplinkai drabužiai – tai drabužiai, pagaminti iš natūralių ar perdirbtų audinių, taip pat pagaminti laikantis žmogaus teisių.

Norite mėgautis mada atsakingiau? Tuomet rinkitės drabužius, pagamintus iš tvarių medžiagų, kurios yra draugiškos ne tik gamtai, bet ir Jūsų odai. Į kokias medžiagas turėtumėte atkreipti dėmesį? Skaitykite toliau.

[Draugiškos gamtai medžiagos]: Linas

Linas – tai natūralus pluoštas, gaminamas iš to paties pavadinimo augalo stiebo, kuris yra beveik tris kartus tvirtesnis už medvilnę. Jo auginimas ne tik nedaro blogo poveikio aplinkai, bet ir yra naudingas dirvožemiui. Linas pasižymi hipoalerginėmis ir antibakterinėmis savybėmis, todėl puikiai tinka žmonėms, kurie turi jautrią odą. Dėl savo lengvumo, laidumo orui ir gebėjimo sugerti drėgmę lininiai drabužiai puikiai tinka vasarai, nes užtikrina nepakartojamą komfortą net per didžiausius karščius.

[Draugiškos gamtai medžiagos]: Ekologiška medvilnė

Viena iš dažniausiai naudojamų draugiškų gamtai medžiagų yra ekologiška medvilnė. Kuo ji skiriasi nuo įprastinės medvilnės? Vieniems marškinėliams iš neekologiškos medvilnės pagaminti sunaudojama net apie 2500 litrų vandens, o ekologiškos medvilnės pasėliai dažniausiai laistomi lietaus vandeniu. Be to, ekologiška medvilnė renkama rankomis, todėl pati žaliava yra švaresnė, o jos apdirbimui naudojamos tik natūralios medžiagos. Šis medžiaga yra nepaprastai švelni ir draugiška odai.

[Draugiškos gamtai medžiagos]: Liocelis/ Tencelis

Liocelis, dar vadinamas tenceliu, yra minkšta medžiaga, gaunama iš medienos celiuliozės. Vienas iš pagrindinių jos privalumų yra biologinis skaidumas – tinkamomis kompostavimo sąlygomis liocelis biologiškai suyra per 6 savaites. Dėl netoksiško NMMO tirpiklio, kuris gali būti pakartotinai naudojamas gamybos procese, ir mažų vandens sąnaudų liocelis yra viena iš draugiškiausių gamtai medžiagų. Ir tai dar ne viskas! Drabužiai iš liocelio yra labai patogūs. Ši lanksti ir laidi orui medžiaga dažnai naudojama apatiniam trikotažui, bėgimo aprangai ir vasariniams drabužiams gaminti.

[Draugiškos gamtai medžiagos]: LENZING™ ECOVERO™

LENZING™ ECOVERO™ – tai viskozė, gaminama iš sertifikuotos ir 100% biologiškai skaidžios medienos celiuliozės, kuri yra 100% biologiškai suyranti. Gaminant viskozę su LENZING™ ECOVERO™ sertifikatu, vidutiniškai sunaudojama 50% mažiau vandens nei gaminant įprastą viskozę. Šis audinys yra labai minkštas ir malonus liesti, be to, laidus orui ir sugeriantis drėgmę. LENZING™ ECOVERO™ viskozė puikiai tinka tiek suknelių ir palaidinių, tiek megztinių ir kelnių gamybai.

[Draugiškos gamtai medžiagos]: Kanapių pluoštas

Drabužiai iš kanapių pluošto dar nėra plačiai paplitę, tačiau jau dabar verta atkreipti dėmesį į šią pilnai suyrančią medžiagą. Kanapėms užauginti sunaudojama iki 70% mažiau vandens nei medvilnei, be to, jų auginimas turi teigiamos įtakos dirvožemio derlingumui. Jų auginimui nereikia naudoti pesticidų. Iš kanapių pluošto pagaminti drabužiai yra lengvi ir malonūs liesti, jie, kaip ir linas, pasižymi antibakterinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis.

[Draugiškos gamtai medžiagos]: Perdirbta vilna

Be natūralaus auginimo, svarbus ir audinių perdirbimas, suteikiantis galimybę pakartotinai panaudoti turimas medžiagas. Perdirbta vilna gaminama iš gamybos atliekų arba senų drabužių. Ją gaminant sunaudojama daug mažiau vandens, energijos ir gamtinių išteklių, palyginti su standartinės vilnos gavybos procesu.

Sertifikatai ir simboliai ant audinių leidžia atpažinti, ar drabužis pagamintas tvariai, tausojant aplinką ir gerbiant darbuotojų teises. Toliau pateikiame keletą dažniausiai sutinkamų sertifikatų.

GOTS sertifikatas – Global Organic Textile Standard

Tai vienas populiariausių ekologinių sertifikatų Europoje, kuriuo patvirtinama, kad gaminant tam tikrą gaminį buvo tausojama aplinka ir gerbiamos darbuotojų teisės. Sertifikatas išduodamas dviem atvejais: jei gaminį sudaro ne mažiau kaip 70% sertifikuotų ekologiškų pluoštų arba kai sertifikuotų žaliavų procentinė dalis siekia 95%.

Logotipas Global Organic Textile Standard

© Global Organic Textile Standard (nuotrauka iš spaudos)

ECOLABEL sertifikatas

Ecolabel sertifikatą išduoda Europos Komisija, o paženklinti juo produktai ir paslaugos buvo kruopščiai patikrinti dėl naudojamų medžiagų ir gamybos proceso. Šis sertifikatas išduodamas visų rūšių gaminiams, įskaitant įrangą, kosmetiką, valymo priemones, taip pat tekstilės gaminius ir drabužius. Tokį ženklinimą galima rasti tiek ant iš natūralių, tiek iš sintetinių audinių pagamintų drabužių.

Logotipas Ecolabel

Ecolabel (nuotrauka iš spaudos)

OCS sertifikatas – Organic Content Standards

Organic Content Standards sertifikatas suteikiamas tekstilės gaminiams, pagamintiems iš ekologiškų medžiagų. Simbolis OSC 100 reiškia, kad gaminyje yra ne mažiau kaip 95% ekologiškai užaugintų pluoštų.

Logotipas Organic Content Standards

Organic Content Standards (nuotrauka iš spaudos)

OEKO-TEX STANDARD 100 sertifikatas

Oeko-Tex Standard 100 sertifikatas suteikiamas drabužių ir pusgaminių, pavyzdžiui, audinių, siūlų, dažiklių, gamintojams. Jį skiria tarptautinė asociacija Oeko-Tex. Šiuo ženklu pažymėtų drabužių sudėtyje negali būti tam tikrų sveikatai kenksmingų medžiagų, o gamybos procesas neturi teršti aplinkos.

Logotipas © OEKO-TEX®

© OEKO-TEX® (nuotrauka iš spaudos)

Net iki 60% parduotuvėse parduodamų drabužių yra pagaminti iš sintetinių medžiagų, kurios negali būti perdirbamos, o jų irimas gali užtrukti net 200 metų. Skalbimo metu iš sintetinių drabužių išsiskiria mikroplastiko dalelės, kurios su vandeniu patenka į aplinką. Kaip to išvengti? Rinkitės draugiškus gamtai drabužius iš natūralių arba perdirbtų audinių! Tokie drabužiai tausoja ne tik planetą, bet ir Jūsų odą. Dauguma jų yra hipoalerginės ir antibakterinės, be to, sugeria drėgmę ir leidžia odai kvėpuoti. Verta paminėti, kad sintetinių arba dirbtinių pluoštų sudėtis dažnai yra būtina, siekiant suteikti drabužiams atitinkamų savybių, pavyzdžiui, elastingumo, tačiau jų kiekis neturėtų viršyti keliolikos procentų visos sudėties. Tvari mada taip pat reiškia, kad pirkti reikia apgalvotai ir investuoti į kokybiškus daiktus, kurie tarnaus Jums daugelį metų.

Tvari mada – tai ne tuščias šūkis, o konkretūs veiksmai, kurių imasi prekių ženklai, siekdami sumažinti neigiamą drabužių gamybos poveikį aplinkai. Internetinėje parduotuvėje MODIVO rasite platų eco-friendly ženklu pažymėtų drabužių asortimentą.

Jus gali sudominti >>> Moteriškumas ir elegancija pagal Notes du Nord. Ką verta žinoti apie šį skandinavų prekių ženklą?

Pagrindinės nuotraukos šaltinis: Portland Press Herald via Getty Images

Tendencijos ir Patarimai
Insta News